ABDULHAMİT AVŞAR

  • Anasayfa
  • Tüm Ürünler
  • ABDULHAMİT AVŞAR


1964 yılında Yarkent’te doğdu. İlk ve orta öğretimi Kayseri’de dereceyle bitirdi. 1986 yılında Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu Radyo-Televizyon Bölümünden birincilikle mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalında (SBF) “Bir Partinin Kapanmasında Basının Rolü. Serbest Fırka” adlı teziyle yüksek lisans, aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalında (SBF) “Uluslararası İlişkilerde Kamuoyu Yaratma: Türkiye-Azerbaycan İlişkileri Örneği” adlı teziyle doktora yaptı. 2013’te de Uygulamalı İletişim alanında doçentlik unvanı alan Avşar 2011-2017 yılları arasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevliliği yaptı.


1985-1986 yılları arasında Yeşilçam’da çalıştı. 1987 yılında Prodüktörlük sınavlarını kazanarak TRT’de göreve başladı. Çeşitli drama, kültür ve kuşak programlarının yanı sıra birçok belgeselin yapım ve yönetmenliğini üstlendi. Hazırladığı belgesellerin önemli bir bölümünün metinlerini kaleme aldı. Çeşitli yurt dışı toplantılarda TRT’yi temsil etti. Avrasya Üniversiteler Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Çeşitli film festivallerinde jüri üyeliği görevi üstlendi. Türkiye’nin yakın dönem tarihiyle ilgili hazırladığı belgesel programlar yurt içi ve dışında çeşitli festivallerde gösterildi. Türkiye Yazarlar Birliği “En İyi Belgesel” (2003), Türk Dünyası Hizmet Vakfı “Türk Dünyası Üstün Hizmet” (2003), “Samir Askerhanov” (2005) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Belgeseli” (2008) ödülleri kazandı. Pek çok kuruluşça ödül, şilt ve plakete layık görüldü. TRT Azerbaycan Temsilciliği görevi sırasında Bakü Asya Üniversitesi’nce iki ülke ilişkilerine katkılarından dolayı fahri doktor unvanı verildi. TRT İstanbul Bölge Müdürlüğü ve Kazakistan Temsilciliği yaptı.


“Bir Partinin Kapanmasında Basının Rolü: Serbest Cumhuriyet Fırkası”, “Türkiye’nin İstiklal Muharebesinde Azerbaycan Türkleri (Azerbaycan Türkçesi)”, “Aydınların Gözüyle Azerbaycan”, “Azerbaycan Yazıları: Bakü’den Görünen Türk Dünyası”, “Azerbaycan-Türkiye Münasibetlerinin İnkişafında Medyanın Rolu (Azerbaycan Türkçesi)” adlı telif, “Nargin: Sarıkamış-Kafkas Cephesi Esirlerinin Dramı” adlı çeviri kitaplarının yanı sıra çeşitli ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. İngilizcenin yanı sıra Uygur, Azerbaycan, Kazak, Özbek ve Kırım Tatar Türkçelerini bilmekte, Osmanlıca ile Kiril alfabelerini okuyabilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.Kitapları